Zvonice a zvony
Zvonice
Samostatně stojící zvonice, která tvoří současně vchodovou bránu na hřbitov je patrně pozůstatkem po původním kostele.
Na kamenné podezdívce je vestavěná dřevěná zvonová stolice na zavěšení dvou zvonu vedle sebe a jednoho napříč. Zvonový prostor je zpřístupněn v kamenné části vnějším schodištěm které přechází ve střední části přes malý balkónek do vnitřního prostoru stavby. Ve střední části pokračuje dřevěné schodiště. Zvonici zakrývá dvojstupňová valbová šindelová střecha. Vrchol zvonice je ukončen dvojitým ozdobným křížem.
Okna jsou obdélníková po dvou na třech stranách a jednom na levé stranu (z celního pohledu). Na východní straně (směrem ke vsi), jsou okna dělená s dřevěnými žaluziemi. Ostatní jsou jednoduchá s prkennou výplní.
Zvony
Do roku 1917 byla zvonice osazena třemi zvony. Z toho nejmenší - Ave Maria o váze asi 72 kg byl pravděpodobně pozůstatkem po původním kostele. Tento byl vzat k účelům válečným a nenávratně se ztratil. Největší zvon byl odvezen do Nového Města nad Metují a vyměněn za zvon který byl prasklý. Střední zvon zůstal.
V roce 1927 za přispění všech obcí kolátory byly pořízeny dva zvony.
Velkou finanční zásluhu na zakoupení měl zejména pak J. Krecl rodák z Jestřebí, žijící v Americe, který věnoval na zakoupení nového zvonu 1000 dolaru tj. 33.500,-Kč a pan farář Václav Vojnar který z vlastních prostředků zakoupil malý zvon. 14. srpna 1927 byly přivezeny na nákladním aute z Broumova dva zvony. Velký zvon vážil 1281 kg , malý zvon 392 kg. Účet za ně zněl 49.616,- Kč. Daň z obratu 2% činila 927,- Kč.
Oba tyto zvony byly odebrány k účelům válečným ve II. světové válce. K velkému smutku všech zdejších obyvatel, byly sejmuty a odvezeny dne 26.3. 1942.
O vrácení zvonu z Nového Města nad Metují začal jednat „Výbor o navrácení zvonu“ založený k tomuto účelu roku 1947. Od založení začala mravenčí neúnavná práce tohoto výboru ve shánění finančních prostředků k zakoupení nového zvonu pro Nové Město, aby se starý slavoňovský zvon mohl po 32 letech vrátit zpět. Byly zřízeny sbírky v jednotlivých obcích kolátory, o finanční pomoc byly požádány okresní, krajské výbory i ministerstva. Bylo rozesláno 429 prosebných dopisu, 201 děkovných dopisu, 112 dopisu a 1 telegram. Tuto agendu vedl se vzornou pečlivostí pan Stanislav Suchánek č.p. 3. Celkem bylo na sbírkách získáno 175.850,- Kčs. Za tento obnos byl u firmy „Kovolit“ R.MANOUŠEK a SPOL v České u Brna, odlit nový zvon o váze 1200 kg pro Nové Město a zbyly ještě finance na pořízení třetího zvonu do slavoňovské zvonice.
Zvon, vrácený z Nového Města byl slavnostně vysvěcen dne 18. září 1949 a na slavnosti u příležitost „vrácení zvonu“ bylo přítomno 4000 lidí.
Roku 1950 byl pořízen nový malý zvon opět z dílny zvonaře p. Manouška v České u Brna za velkých obtíží, neboť nove vznikající režim církevním aktivitám příliš nepřál. Na tento zvon bylo 7.listopadu 2000 instalováno automatické zvonění firmou KOPECNÝ ELEKTROZVON Olomouc v ceně 24 000,- Kč.
Popis zvonu:
Největší zvon má spodní průměr 1230 mm je zavěšen na dřevěném závěsu z pozdější doby. Cepy jsou opatřeny valivými ložisky. Zvon byl v minulosti otáčen, proto je srdce zavěšeno na šarnýru pomocí koženého závěsu bez pojistného plechu. koruna zvonu je šestiramenná v provedení 2+1, zdobená. Na čepci je v lince veden nápis:
Na korpu je nápis:
Vpředu na korpu je reliéf sv. Jana Křtitele.
Rok odlití – 1770 odlil F. A. Frank.
Střední zvon o spodním průměru 1022 mm je zavěšen na dřevěném závěsu s kováním z pozdější doby. Srdce je obuškového tvaru, zavěšené na jednoduchém šarnýru. Koruna zvonu je šestiramenná v provedení 2+1, zdobená. Na čepci je v lince nápis:
Ve spodní rozšířené časti je ornamentální pás, střední část (korpus je hladký).
Tento zvon podle znaleckého posudku p. P.R.Manouška lze tento zvon považovat za mistrovskou ukázku zvonařského umění 16. století. Zvonař podepsaný iniciálami W F KONWARZ, vlastním jménem Václav Farář (Konvár), známí také jako Václav Trodocel působil v Hradci Králové. Jeho zvonu se do dnešní doby zachovalo velmi málo a všechny patří mezi velmi hodnotné.
Rok odlití – 1561 odlil - V. Farář v Hradci Králové
Nejmenší zvon o spodním průměru 836 mm a váze 372 kg, je zavěšen na dřevěném závěsu s kováním, cepy uloženy na valivých ložiskách. Srdce je ploché, na čepci po obvodu je veden nápis:
SLAVOŇOV
L.P. 1950
Z.U.K. ČESKÁ U BRNA
Rok odlití – 1950 odlil – Manoušek ve fi. „KOVOLIT“ R.MANOUŠEK A SPOL v Ceské u Brna.
Soubor tří zvonu tvoří, podle p. Manouška, zcela ojedinělý, vysoce cenný komplet. Akustické ladění zvonu je velice vyrovnané a souzvuk všech tří zvonu vytváří neobyčejný a nezapomenutelný zážitek.
Sepsal: Josef Suchánek
Použitá literatura:
pamětní kniha obce Slavoňov
článek J.Kaplana a J. Slavíka v časopise Rodným krajem
farní kronika farnosti Slavoňov
odborný posudek soudního znalce v oboru zvonařství p.Manouška
kronika kostelníka p.V. Suchánka
zápisy a korespondence z pořizováni nových zvonu z let 1948-50