Vytisknout

Technická dokumentace

Technická dokumentace vznikla na základě diplomové práce zadané na katedře Mapování a Kartografie při ČVUT v Praze. Téma diplomové práce se týká využití metod digitální fotogrammetrie při tvorbě exteriéru historického objektu.

Fasáda: jihozápadní pohledFotogrammetrie je věda, způsob a technologie, zabývající se získáním dále využitelných dat z fotografického záznamu. Oproti klasickým geodetickým postupům při pořizování velkého objemu vstupních měřických dat, (nutných pro detailní vyhodnocení) je výhodou časová nenáročnost prací v terénu. Další výhodou je stálá dokumentační hodnota fotografického obrazu, se kterým lze kdykoliv dále pracovat či ho jinak využít k prezentačním účelům.

Zpracování dokumentace vzniklo na základě vyhodnocení fotografických snímků pořízených klasickou filmovou komorou Rollei Metric. Tato komora má před objektivem umístěnou speciální skleněnou destičku s mřížkou, která umožňuje přesnou identifikaci polohy bodů na snímcích. Pomocí speciálního digitálního systému Rollei Metric CDW, je možné podrobně vyhodnocovat obsah obecně pořízených snímků (rovinně i prostorově). Na základě vyhodnocených dat lze přistoupit k vlastní tvorbě dokumentace v jakémkoliv CAD (Computer Aided Design) systému, umožňující řešit technické výkresy.

Diplomová práce je tématicky dělena do tří částí. První z nich je obecné pojednání o celém komplexu kostela a teoretických základech metod digitální fotogrammetrie. Druhá část se týká samotného zpracování tj. získání vstupních dat, způsobu tvorby 3D modelu a jeho následné presentace. Třetí část je věnována dosažené přesnosti a celkovému zhodnocení. Technické výkresy vizualizovaného, prostorového modelu kostela byly vytvořeny v CAD systému-Microstation. Kompletní řešení a postup prací je uvedeno v dokumentu pdf Slavoňov – diplomová práce (viz. níže).

 Petra Hájková: Slavoňov - diplomová prácePetra Hájková: Slavoňov - přílohy k diplomové práci

 

Pohledy Fasád

Základem dokumentace se stalo detailní vyhodnocení frontálních pohledů fasády kostela.

Fasáda: jihovýchodní pohled Fasáda: jihozápadní pohled Fasáda: severovýchodní pohled
Fasáda: severozápadní pohled Detail fasády: jihovýchodní pohled Detail fasády: severozápadní pohled

Perspektivní pohledy

Názornou ukázku kostry prostorového modelu kostela lze snadno prezentovat pomocí perspektivních pohledů.

Drátěný model: perspektiva, západní pohled Fasáda: jihozápadní pohled Skryté hrany: perspektiva, jižní pohled
Skryté hrany: perspektiva, východní pohled

Vizualizace

Výsledkem dokumentace je vizualizovaný-stínovaný model kostela blížící se reálné skutečnosti.

Vizualizace: západní pohled Vizualizace: východní pohled Vizualizace: jižní pohled
Vizualizace: severní pohled

Kontakt

 • Obecní úřad
  Slavoňov č.p. 74
  549 01 Nové Město nad Metují
   
      tel.: 491 472 296
  e-mail:  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. z
   
  Pověřenec pro ochranu osobní údajů Bc.Veronika Spilková 
  Tel. 775 498 893 e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  
   
  Úřední den:
  Středa od 18:00 - 20:00 hod.
  Číst dál...

Přihlášení